вторник, 20 декабря 2011 г.

Самоаналіз уроку української літератури


у 6- А класі, 13.12.11
Тема. уроку С. Чернілевський. «Теплота родинного інтиму», «Забула внучка в баби  черевички».
Мета уроку.
ознайомити учнів із життям і творчістю поета, допомогти усвідомити зміст і красу його творів (навчальна);
розвивати навички виразного читання, коментування поетичних рядків, співвіднесення висловлених у них почуттів зі своїми власними (розвивальна);
виховувати любов до рідного дому, батьків, почуття відповідальності за них (виховна).
Тип уроку. вивчення біографії і творчого доробку письменника
При плануванні та проведенні уроку дотримувалася загально дидактичних вимог. Тип та структура уроку відповідають його цілям та завданням. Обрані шляхи досягнення мети, комплекс прийомів, завдань сприяли реалізації поставленої  мети: ознайомити учнів із життям і творчістю поета.
Планування та проведення уроку в цілому відповідає логіці навчального процесу. Структурні компоненти уроку визначені із врахуванням психологічних закономірностей засвоєння знань.
Урок розпочався із знайомством  з автором. Але перед тим, як  повідомити учням про письменника, за допомогою ілюстрацій, вони висказали свої  припущення (вік письменника, його родина, де працював, як став талановитим письменником). Прийом прогнозування створив певний емоційний настрій учнів і бажання більш дізнатися про письменника. Для досягнення мети я використовувала такі методи і прийоми навчання: усний виклад, бесіда, читання, створення «асоціативного куща». Мета уроку полягала не тільки у засвоєнні знань про письменника, але й створити певний емоційний настрій на сприймання поезії С. Чернілевського, викликати у них почуття, реакції, асоціації при читанні поезії.
За допомогою технічних засобів навчання мені вдалося сконцентрувати їх увагу. Але при проведені уроку я зіткнулася з такими труднощами як пасивна позиція частини школярів, недооцінка особливостей конкретного уроку, слабке врахування особистого чинника і сприятливих взаємовідносин між вчителем і учнями. Тобто не у всіх учнів вдалося викликати емоційний і чуттєвий стан при аналізі поетичних рядків.
Взагалі вивчення ліричних творів набагато складніше ніж прозового твору. Складність полягає у тому ,що емоційно забарвлений твір кожний учень сприймає по своєму ,у кожного виникають свої почуття ,емоції, думки, а іноді взагалі нічого не виникає. І тому дуже важко передбачити за допомогою яких з багатьох методів вдасться захопити дітей вивченням лірики.
На підсумковому етапі уроку учням було завдання створити «родинне коло».

Самоаналіз уроку української мови




у 6 – А класі, 08.12.11  (дата)
Тема. уроку Урок – мандрівка «Зимова казка»
Місце уроку в системі роботи з української мови.  Морфологія
Мета уроку.
навчальна:  повторити з учнями функції пейзажу в літературних творах; скласти твір - опис природи;
розвивальна: розвивати творчу уяву школярів засобами мистецтва, будити почуття краси навколишнього світу, радість спілкування з ним;
виховна: виховувати любов до рідної землі, бережливе ставлення до природи.
Тип уроку. урок розвитку мовлення, урок підготовки до написання твору.

При проведені уроку дотримувалася загально дидактичних вимог: намагалася визначити оптимальний зміст уроку відповідно до вимог шкільної програми, ураховуючи підготовку учнів; вибрала найбільш раціональні методи, прийоми і засоби навчання, що могли забезпечити пізнавальну активність і творчий розвиток учнів.
Для проведення цього уроку я обрала саме роботу в малих групах. На мою думку, обраний тип і структура уроку відповідають його цілям й завданням. Виходячи з психологічних основ навчання, прагнучи забезпечити активну інтелектуальну роботу учнів на уроці використовувала різні методи, прийоми, добирала різноманітні завдання, вправи, добирала текстовий матеріал, що становить певний інтерес для учнів.
Для досягнення мети я використовувала такі методи навчання: усний виклад( на етапі мотивації діяльності учнів, з метою створення певного настрою), бесіда, вправи (усні, письмові, творчі), робота з наочністю (презентація), лінгвістичний експеримент, лінгвістичне дослідження. Головною метою лінгвістичного експерименту було дослідити яку роль грають засоби увиразнення у художньому тексті і чи треба їх вживати у своєму творі – опису. Прийом створення «асоціативного куща» (якого кольору буває сніг) сприяв збудженню емоціональної активності учнів. Також я використала гру «На увагу», яка допомогла сконцентрувати увагу учнів у кінці уроку.
За допомогою цих методів мені вдалося створити певний настрій, повторити, систематизувати вже пройдений матеріал (типи, стилі мовлення, побудову твору), максимально підготувати учнів до написання твору.
За допомогою технічних засобів навчання мені вдалося підготувати незвичайний урок, що сприяло зацікавленості учнів. Також мета уроку полягала у вихованні бережливого ставлення до природи, обрані завдання сприяло реалізації поставленої мети.
Попри всі труднощі, які виникли на уроці (стосовно дисципліни), урок в цілому відповідав принципу логічності, послідовності.
Рівень мовної і мовленнєвої підготовки – принцип доступності був враховано.


пятница, 16 декабря 2011 г.

Звіт



ЗВІТ
ПРО ПРОХОДЖЕННЯ  ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ

студентки  5 курсу,  групи  УА
Ворожбітової Марини Анатоліївни


Практику проходила у 6 - А класі, в українській гімназії № 8
з  21. 11  до  16. 12  2011 р.
Груповий керівник                Попова Олена Анатоліївна
Керівник від бази практики  Атрохова Євгенія Владиславівна

1.    Кількісні результати педагогічної практики

Відвідано 8 уроків учителів ( з них 5  мови, 3  літератури)
Проведено 14  уроків ( з них 9  мови,  5  літератури)
Відвідано    1  позакласний захід
Підготовлено  1 позакласний захід

2.    Зміст та характеристика навчально-виховної роботи студента під час практики.
Педагогічну практику проходила у 8-й  українській гімназії  м. Севастополя. У школі було створено всі умови для проходження педагогічної практики. Більшість вчителів української мови й літератури мають стаж роботи більше десяти років, і також високу фахову й методичну підготовку. Шкільний кабінет української мови і літератури  обладнаний технічними засобами навчання, а саме мультимедійним проектором, компютером. Клас забезпечений наочними посібниками, науковою, навчальною та методичною літературою. Протягом усього перебування в школі я мала змогу отримувати консультації  від учителя. Під час практики  я провела 14 уроків. Усі уроки були обговорено з учителем. Ефективність уроку визначається якістю підготовки до нього вчителя. Це розробка уроку, його моделювання, яка полягає у цілепокладанні, відбору змісту навчального матеріалу, вибору методів навчання, проведення інструктажу з виконання домашнього завдання і багато чого іншого.
При підготовці я керувалася такими принципами, як визначання навчально-виховних завдань цілої теми. Необхідно продумати, які з них будуть вирішуватися на даному уроці, що головне в матеріалі уроку. Також, необхідно ретельно продумати методичні завдання підручника та можливого поєднання теми з завданнями уроку. Вирішити, які вміння та навички будуть відпрацьовуватися на даному уроці. Не забути про міжпредметні зв'язки, про основні знання, які є стрижневими в даному курсі.
Протягом трьох тижнів ми опрацьовували розділ морфології - іменник. При вивченні даного розділу, учні засвоїли,  що вивчає розділ  морфологія; морфологічні ознаки іменника, його синтаксичну роль; особливості поділу іменників за числами; знаходити іменники в реченні; пояснювати основні значення відмінків; відмінювати іменники.
     Також при проходженні практики наша мета була допомогти вчителям школи і учням у створенні блогів. Взагалі ідея створення блогів ,на мою думку, це цікава ідея. По перше, читаючи чужі блоги можна знайти багато цікавого, що відбувається  навколо тебе, побачити відео і фото, прочитати дуже цінну пораду, брати участь в дискусіях на різні теми.  По друге, ти можеш відкрити у собі справжнього письменника. Також э можливість розвивати свої творчі здібності, ажде у блозі ти пишеш все, що твоїй душі завгодно, тим самим ти  висловлюєш свою точку зору на ті чи інші предмети, але в дозволених межах. Систематизація знань і спостереження над розвитком своїх вражень також позитивний момент. У блозі намагаєшся зафіксувати або описати свої знання, це дозволяє більш точно спостерігати над своїми міркуваннями з даного приводу, а так само не дозволить забути придбаний і описаний досвід. Отже, створення блогів - це цікаво і корисно і для нас студентов - практикантов ,і для школярів, і для вчителів.
3.    Найтиповіші помилки, найбільші  труднощі у навчально-виховній роботі
В ході проведення практики я зіткнулася з такими труднощами як слабке знання особистості школяра і класного колективу. В моєму випадку іноді важко було знайти контакт з деякими учнями. Тобто виховний процес будується не просто на врахуванні індивідуальних особливостей вихованців, а, перш за все, на ставленні до них як до відповідальних і свідомих суб'єктів діяльності. Якщо вчитель не бачить  в учневі чогось цінного й цікавого, властивого тільки йому, вчитель втрачає контакт зі своїм учнем. Тому необхідно розвивати соціальний інтелект, здатність розуміти стан інших людей і передбачати розвиток різних ситуацій, які можуть виникнути під час взаємодії з учнями.

При плануванні плану конспекту зіткнулася з такою проблемою як протиставлення творчості і програмно методичної дисципліни.  По перше головною проблемою - є  проблема розвитку творчих здібностей учнів. Сьогодні від кожного учня ми хочемо побачити  ініціативу у навчанні, творчу активну особистість. Але для того, щоб розвивати творчу особистість, ми повинні створити творчі умови. Адже творча активність розвивається в процесі діяльності, яка має творчий характер, яка змушує учнів пізнавати і дивуватися, знаходити рішення в нестандартних ситуаціях. Іноді при плануванні уроку не завжди була можливість використати інтерактивні методи навчання, тому що більшість часу треба було приділити вивченню нового матеріалу і його закріпленню.

Іноді виходила перевантаженість змісту навчального матеріалу, але з цім втрачалось головне за численними деталями. Незважаючи на те, що 6 – А класі – це клас, який вивчає українську мову і літературу за іншою програмою, тобто кількість годин на вивчення теми більше, ніж у інших класах, але були такі теми, коли на уроці треба було охопити досить великий матеріал і засвоїти його. І звичайно, що більшості учнів було важко його засвоїти, тому що мало часу залишалось на його закріплення. Адже на наступний урок, за програмою, необхідно вивчати нову тему.

Зіткнулася з такою проблемою як слабкий розвиток групових форм навчання.
Організувати ефективну роботу в малих групах – це завжди важко і підготовка займає багато часу. Якщо вчитель дуже рідко використовує таку форму, то це природно, що в учнів не виробляються навички співпрацювати в групі, взаємодіяти один з одним і вирішувати колективно поставлені вчителем задачі. Але, якщо використовувати таку форму роботи, то активність учнів збільшується.  Відомо, що учням буває психологічно складно звертатись за поясненням до вчителя і набагато простіше — до ровесників.  В цій роботі слабкі учні виконують за обсягом будь-яких вправ на 20—30% більше, ніж у фронтальній роботі. Групова форма роботи сприяє також організації більш ритмічної діяльності кожного учня.

Прослідковувалась іноді пасивна позиція  невеликої частини школярів в навчальному процесі, незважаючи на те, що на уроці використовувалися інтерактивні методи навчання і творчий підхід.

Особисті досягнення. Методичні творчі знахідки , відкриття, нестандартні рішення.
При проходженні практики в школі, головною метою для мене було отримання  навичок у навчанні інших людей, навчитись володіти аудиторією, орієнтуватись в будь-яких ситуаціях, які виникають в процесі спілкування з учнями, а також навчитись викладати матеріал цікаво, застосовуючи різноманітні прийоми і методи навчання.  Вчитель повинен робити все , щоб учні не "засинали" на заняттях, тобто повинен застосовувати активні методи навчання, а потім оцінювати знання, і якщо потрібно-виправляти і доповнювати. Необхідно також приділяти увагу самостійній роботі учнів.
Застосування активних методів навчання: дискусій, ділових ігор, зацікавить учнів ще більше. Паралельно з вивченням теоретичних питань, учні повинні вирішувати задачі, тим самим розвиваючи логічне мислення. У моєму випадку, мені пощастило, тому що у кабінеті був проектор. Використання презентацій більш концентрує увагу учнів, ніж просто малювання на дошці і також це підвищує їх активність і пізнавальний інтерес на уроці. Також поділ класу на малі групи – це теж один з варіантів підвищення пізнавальної активності, адже тісна співпраця і виконання завдань колективно  дає позитивний результат, навіть проявляється активність тих учнів, які в загалі не працюють. Також на уроках літератури використання такого методу як «асоціативний кущ». Він сприяє розвитку логічного мислення творчої уяви школярів. Цей метод можна використовувати під час вивчення будь – якої теми.  Взагалі використання  ігрових технологій на уроках української мови і літератури  сприяє розвитку творчих здібностей учнів. Найчастіше я використовувала такі технології як, кросворди, «мозкова атака» - метод гри, лінгвістичні дослідження й експерименти, гра «Хто більше», ситуативні вправи.
Загальні висновки. Чого навчилися на практиці, які виявили прогалини.
Практика дала мені можливість отримати навички у навчанні інших людей, навчитися володіти аудиторією, створювати і планувати уроки різних типів з української мови і літератури, перевіряти різні види письмових робіт, оцінювати та аналізувати їх, планувати роботу з розвитку мови, працювати над наочністю у класі, виготовляти дидактичний матеріал для уроків, організовувати позакласну роботу. Педагогічна практика поглибила, закріпила знання з фахових і психолого - педагогічних дисциплін, здобуті в інституті, та дала змогу застосувати їх на практиці. Дала змогу відповідно до знань з педагогіки, психології й фізіології проводити навчально-виховну роботу з дітьми середнього шкільного віку. Показала функції класного керівника й дала змогу випробувати себе в них.

Станіслав Чернілевський "Теплота родинного інтиму", "Забула внучка в баби черевички"


                                                   Ворожбітова Марина Анатоліївна,
                                студентка групи УА – 5
                                         Севастопольського міського
                                       гуманітарного університету

                           Науковий керівник:
                                      Попова Олена Анатоліївна

                                         Керівник від бази практики:
                                                Атрохова Євгенія Владиславівна


Конспект
уроку української мови


Тема. С. Чернілевський. «Теплота родинного інтиму», «Забула внучка в баби  черевички».
Урок проведено  13 грудня 2011 року у 6-А класі  у гімназії № 8

Мета:
-         ознайомити учнів із життям і творчістю поета, допомогти усвідомити зміст і красу його творів (навчальна);
-         розвивати навички виразного читання, коментування поетичних рядків, співвіднесення висловлених у них почуттів зі своїми власними (розвивальна);
-         виховувати любов до рідного дому, батьків, почуття відповідальності за них (виховна).

Тип уроку: вивчення біографії і творчого доробку письменника

Наочність:  презентація (Додаток Б )

Обладнання: комп’ютер, проектор.

Основні методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, "асоціативний кущ".
Структурно-композиційна схема уроку
                         I.   Організаційний момент
                       II.    Мотивація навчальної діяльності
-         бесіда
                       III.    Осмислення нового матеріалу
-         повідомлення  вчителя;
-         бесіда;
-         читання поезії
-         словникова робота;
-         аналіз поезії
          IV.    Підсумки уроку
-         створення родинного кола
                          V.    Домашнє завдання
         VI.             Оцінювання
Хід уроку
              I.  Організаційний момент
                          II.   Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Слайд №1
     Сьогодні ми з вами поговоримо про найближчих кожному з нас людей — маму, бабусю, про рідний батьківський дім, про нашіх друзів.
     Чи помічали ви, як ваші бабусі, дідусі ставляться до своїх дорослих дітей— ваших мами, тата? Як ви думаєте, чому саме так?
      Для батьків діти, навіть дорослі, завжди залишаються дітьми, тому за них так само переживають, як і раніше, так само їх люблять і жаліють.
Зрозуміло, що дуже дорогими є батьківський дім, рідна матуся і для поета Станіслава Чернілевського.
Подивіться уважно на його портрет!
  • Як ви вважаєте, якого віку цей чоловік?
(Станіслав Чернілевський наш сучасник, йому вже 61 рік)

Слайд №2

  • Як ви собі уявляєте дитинство цього поета? У якій родині він народився?
(Він народився у селі Жвані на Вінничині, у селянській родині, батько його був звичайним комбайнером.)
  • Як склалося у житті, що він став талановитим письменником?
(Адже С. Чернілевський з дитинства любив читати і почав писати вірші ще з чотирьох років).
  •  Спробуйте догадатися де працював С. Чернілевський? (Він ще працював на кіностудії ім. Довженко.)
  • Яким чином він потрапив до кіностудії? (Спочатку він закінчив Київський театральний інститут ім. Карпенка - Карого)
  • А хто взагалі працює на кіностудії ? (актори, режисери, оператори.)
  •  А чим займався С. Чернілевський на кіностудії ? (Він кіносценарист, автор сценаріїв таких фільмів як «Грамотний», «Просвітлої дороги свічка чорна». Нині працює на телебаченні.
  • Ваши припущення, на якому каналі ми його можемо побачити? (На каналі «1+1».)
Давайте подивимось, що нам говорить підручник. Прочитайте.
Чи справдились наші сподівання.
Отже, ми з вами все правильно сказали.
 
           III.            Осмислення нового матеріалу
Слово вчителя

Слайд №3

Давайте прочитаємо назву твору «Теплота родинного інтиму».
  •  Які образи виникли у вашій уяві? Про що вам говорить ця назва? Про щось щире, зворушливе, чутливе, рідне, тепле чи про щось різке, гостре, дотепне або сатиричне?
  •  Про що С. Чернілевський так тепло буде говорити? (Звичайно, про свою рідну хату, про свою родину.)
  • Що ви розумієте під словами «Теплота родинного інтиму»? (Під слово «інтим», ми розуміємо не тільки стосунки закоханних і не тільки кохання. Це стосується глибокого особистого, потаємного, сердечного.)
Прослухайте цю поезію.(вчитель читає поезію)
·        Чи справді автор відтворив теплоту і зворушливість у своєму вірші?
·        Якими би кольорами намалювали картину до цього вірша?


Словникова робота
     Прочитайте вірш про себе.
·        Які слова варто пояснити у першій строфі?
шиби – тонке віконне скло
досвіток – світаннок
не скрес – не зник
мотузка – верёвка
·        Які слова варто пояснити у другій строфі?
з ляском – гучно
ковдра – покривало
·        У третій строфі?
гіркотина –
катує – біль у серці

Бесіда
·        Автор створив цей вірш у дитячі рока, чи у дорослому віці?
·        Як ви дізналися? Прочитайте рядок. («Знову я - малесенька дитина»)
·        Як почувається ліричний герой в рідній хаті?
(«Матері розказувать не треба,
Як душа світліє перед нем...»)
·        Які  зображувальні пирйоми використав автор?

ü Метафори
(«Ще на шибках досвіток не скрес», (з’явились перші промені сонця)
«Мотузочком диму Хату прив’язала до небес»,(мати розтопила піч)
«Весело і з ляском серед печі
 «...зникає гіркотина.
Не катує серце печія».- на душі спокій
«...душа світліє
...В хаті, що прив’язана до неба
Світанковим маминим вогнем».)
ü Персоніфікація
«Полум’я гуляє по гіллю» - у печі горить вогонь.
·        А який цікавий образ створив автор?

Слайд №4

ü Образ матері (берегиня домашнього вогнища та сімейного затишку. Мати дарує людині життя, надихає на добрі справи, віддає все, що має: тепло своєї душі, своє серце і безмежну любов.)
ü Образ хати з димом (Образ хати, прив'язаної до неба, передає ставлення автора до батьківської хати як до найвищої цінності, даної людині небесами. Космічний звязок.)
Експеримент
Давайте ще раз прочитаємо цей вірш по строфах, але дуже важливо, так, щоб ви прочитали цей вірш в однаковому настрої, тобто тепло і зворушливо.
(4 учня виходять до дошки і читають)

А як нам це пояснює підручник? Давайте прочитаємо ключик розуміння. (ст. 89)
Бесіда
Такі почуття ми можемо відчувати завжди.
  • Чому біля матері так тепло?
  • Як відчуває себе герой?
Підсумок: Яка атмосфера найбільш притаманна нашому автору? Там де панує добро.

Слово вчителя

Слайд №5

       Пригадайте давню народну легенду про вогонь, обряд перестрибування через багаття в ніч на Івана Купайла. Що підкреслюється тут образом «маминого вогню»?
       Що нам говорить підручник. (ст.89)
       Прочитаємо останню строфу.                                                                        
       Вірші С. Чернілевського неповторні, від них віє теплом, добром, ніжністю, особливо коли в них ідеться про найдорожчих людей, про рідний дім, про родину.
       І сьогодні ми познайомимся з ще одним віршем, сповненого любов’ю до родини «Забула внучка в баби черевички...»

Слайд №6

ü (вчитель читає вірш)
Бесіда
  • Коли відбувається подія? (Осінь «Перекотилось літо за село»)
  • Які деталі свідчать про те, що дівчина вже поїхала? («Махнуло рученя на бензовозі»)
·        Знайдіть цікаві поетичні прийоми!
ü Метафора
(« Дитячим сміхом бризнувши в зело» - відлуння дитячого сміху)
ü Персоніфікації
(«Перекотилось літо за село»
«І вийшли в небо зорі-жаровички»
«І осінь їй тихенько опустила...»)
·        Чи сумує бабуся за дівчиною?
·        Яку вдачу має онучка (веселу, легковажну, серйозну)?
·        Як би ви могли завадити сум бабусі?
·        Щоб ви порадили внучці? (Писати письма, телефонувати частіше, приїзджати у гості до бабусі)

Слайд №7

·        Як ти думаєшь, чому саме горіховий листок упав перед бабусиним вікном?
·        Що він, на твою думку, може символізувати? (ГОРІХ - символ багатства для когось, а не для себе. Він - багате дерево, яке бідне саме по собі: дає багатий урожай своїх плодів, але це не збагачує його власних сил. Тобто наші рідні, бабусі, дідусі віддають на все що мають: свою любов, тепло душі, надихають нас на добрі справи.

         IV.   Підсумки уроку

Любов до матері, до рідного дому сформувала особистість Станіслава Чернілевського. Надзвичайно тонкий лірик, він, як ніхто інший, зумів передати материнську гіркоту і сум розставання з рідними дітьми і онуками.
Створення родинного кола
       Намалювати коло і написати всіх людей, яких ви любите, цінуєте, які вас зігрівають в цьому світі!

V.               Домашнє завдання
Створити поетичні рядки про свій дім, або рідних.

VI.            Оцінювання

ДОДАТОК А
оформлення дошки

Тринадцяте грудня
Класна робота
Тема. Станіслав Чернілевський


ДОДАТОК Б
Слайди презентації


ДОДАТОК В
Оформлення сторінки учнівського зошита

Тринадцяте грудня
Класна робота
Тема. Станіслав Чернілевський
Образ матері
-         берегиня домашнього вогнища;
-         сімейного затишку;
-         дарує людині життя;
-         надихає на добрі справи;
-         віддає тепло своєї душі і безмежну любов.